Joseph Willomitzer

Josef Willomitzer se narodil se narodil 17. dubna 1849 v Benešově n. Pl. a zemřel 3. října 1900 v Praze (pohřben byl na Olšanských hřbitovech). Willomitzer byl německý spisovatel, publicista a básník. Byl šéfredaktorem  pražských německých novin  „Zeitung Bohemia“ a členem spolku pražských německých spisovatelů a umělců „Concordia“.


Jeho otec se živil jako právník. Poté co jej přeložili do Chebu, žil tam s ním i J. Willomitzer. Otcova předčasná smrt zastihla mladého Willomitzera v šesté třídě gymnázia. O dalších studiích pak již nepřemýšlel a nastoupil do učení k jednomu chebsko-františkolázeňskému knihkupci a vydavateli novin. V té době vznikly první Willomitzerovy humoresky. Také Chebské noviny otiskovaly příspěvky mladého Willomitzera. Na tomto základě povolal Willomitzera Franz Klutschak (redigoval Zeitung Bohemia) do Prahy. Na konci sedmdesátých let 19. století již Willomitzer Bohemii společně s šéfredaktorem Josefem Waltrem řídil. Když Walter v roce 1889 zemřel, řídil již Wilomitzer noviny sám. Šéfredaktorem byl v letech 1888 – 1900.

Josef Willomitzer byl ženatý a měl syna. Pod různými pseudonymy (Wilfred, Willo, Loky Josephus, Bohemund….) psal převážně pro mnichovské noviny „Münchner Jugend“. Působil jako mladý spisovatel. Mimo jiné napsal i text k jedné lidové písni (Štoss an du blasser Junge). Hodně se věnoval i poezii. Výběr z jeho děl: Nejnovější rukopis královohradecký (české dějiny tisíce a jedné noci) - hanlivá parodie. Německy Allerneuste Könihofer Handschrift. Poslední povídky a básně, Humoresken in Vers undProsa, Ins Blaue hinein-heiteren Geschichte , Lauter Unica, Heitere Träume, Německo – rakouský eskymák a mnohé další.

České dějiny tisíce a jedné noci

Poslední povídky a básně
Hlavička Deutsche Zeitung Bohemia


Willomitzerův pomník v Benešově nad Ploučnicí

Na výstavbě pomníku tohoto významného novináře se dohodla Unie německého tisku s obcí Benešov nad Ploučnicí. Plány na zhotovení pamětní desky dodal liberecký architekt ing. Paul Artmann. Willomitzerů bronzový reliéf byl prací podmokelského sochaře Fritéze Tampeho. Samotná deska byla umístěna na starou hradební zeď mezi 300 let starou lípu a Válečnou vzpomínkovou kapli. Samotná oslava se konala v sobotu 2. října 1937 pod názvem „Veselý Willomitzerův večer“ u Černého koně (Slovany). Slavnostní odhalení se konalo následující den v 11.00 hod dopoledne. Slavnostní řeč přednesl Dr. Bacher z Prahy. Pro slavnostní hosty pak byla provedena prohlídka historické části města a památek. V hotelu Jelen se poté uskutečnil společný oběd. Willomitzerova deska se ztratila v květnových dnech roku 1945Žádné komentáře

Používá technologii služby Blogger.