Přeskočit na hlavní obsah

Další benešovské podniky a výrobny.... II.



        Koriac Werke: Výroba střešních krytin, živičné výrobky, silniční potahy atd. Později se zde vyráběly xylolitové podlahy a poskytovaly izolační práce. Firmu založil v roce 1918 Fritz Tschakert  Jedna výrobna byla nad sídlištěm (dnešní KOVO Savčuk) a druhá byla u nádraží, pozdější PREFA. Po odsunu založil pan Tschakert stejnou výrobu v Bavorsku (pod stejným názvem) a vedl ji až do osmdesátých let.

         Nejvýznamnějším zástupcem chemického průmyslu byla živnost pana Rudolfa Hauptmanna v Žižkově ulici č. p. 154. Šlo převážně o čistící prostředky.

          V roce 1899 založil pan Müller rodinný podnik „Blitzmüller“ (bleskový Müller). Vyráběli prášek na čištění nádobí pod názvem Blitzsand (bleskový písek) a zásobovali celé Severní Čechy až do roku 1934. Za svůj výrobek získali i zlatou výstavní medaili. Oficiální název výrobků byl ccc.
     

       
        Bratři Knothe měli svou pilu a tesařství s parním pohonem v Děčínské ulici č. p. 342. Pily byly  rámové. Firmu založili v roce 1884.

Pila bratří Knothe na děčínské ulici na obrázku zcela vlevo s komínem
         Franz Bendel vlastnil třírámovou pilu s parním pohonem, tesařství a truhlářství na výrobu beden v Palackého ulici. Stará pila č. p. 143 vyhořela 23. 7. 1893. Byla nově vybudována a zmodernizována. Firma se pak přejmenovala na „Werk Bendel und Brosche“. Na 100 metrů dlouhé půdě byla v roce 1921 zahájena výroba brusiva (první v ČSR). V roce 1930 byla výroba přemístěna do Zákup, do bývalé továrny na plyše (Richtersche Plüschfabrik) a vyráběla pod názvem „Union-Werke“.

          V roce 1901 byla založena též tiskárna pana Heinricha Pilze a který zde mimo jiné začal vydávat „Bensner Bezirkskalender“ (kalendář benešovského okresu). Poprvé vyšel v roce 1907. Při této činnosti pomáhali Bernard Hackel (Pilz byl jeho zeť) a pozdější starosta Rudolf Rauch.

Výrobní hala firmy Koriac Werke v pravé dolní části obrázku. Pozdější PREFA.
Majitel Koriacu Tschakert sedící za volantem vozu





Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Joseph Willomitzer

Josef Willomitzer se narodil se narodil 17. dubna 1849 v Benešově n. Pl. a zemřel 3. října 1900 v Praze (pohřben byl na Olšanských hřbitovech). Willomitzer byl německý spisovatel, publicista a básník. Byl šéfredaktorem  pražských německých novin  „Zeitung Bohemia“ a členem spolku pražských německých spisovatelů a umělců „Concordia“. Jeho otec se živil jako právník. Poté co jej přeložili do Chebu, žil tam s ním i J. Willomitzer. Otcova předčasná smrt zastihla mladého Willomitzera v šesté třídě gymnázia. O dalších studiích pak již nepřemýšlel a nastoupil do učení k jednomu chebsko-františkolázeňskému knihkupci a vydavateli novin. V té době vznikly první Willomitzerovy humoresky. Také Chebské noviny otiskovaly příspěvky mladého Willomitzera. Na tomto základě povolal Willomitzera Franz Klutschak (redigoval Zeitung Bohemia) do Prahy. Na konci sedmdesátých let 19. století již Willomitzer Bohemii společně s šéfredaktorem Josefem Waltrem řídil. Když Walter v roce 1889 zemřel, řídil již

FRIEDRICH MATTAUSCH & SOHN, A.G. FÜR TEXTILINDUSTRIE

Úpravna na Českolipské ulici Friedrich Mattausch se narodil 24. září 1800 (zemřel 3. 7. 1866) ve Verneřicích, jeho otec Franz Carl Mattausch byl mechanikem narozeným v č. p. 152 a jeho matkou byla Maria Anna Reiffová z č. p. 30, taktéž z Verneřic. Fabrikant Mattausch v Benešově nad Ploučnicí v roce 1825 postavil svou první továrnu tzv. Kleinfabrik v Českolipské ulici (později nár. podnik Benar 03 či ELECOM). Vznikla zde Mattauschova první přádelna (od roku 1973 zde sídlilo podnikové ředitelství n. p. Benar). V roce 1825 došlo zároveň i k založení Mattauschovy firmy. Friedrich Mattausch V popředí budovy na zpracování vlny  Poté následovaly další přádelny:: Bedřichov (Friedrichstal – říkalo se jí Sturmfabrik) Františkov nad Ploučnicí Ostrý/Scharfenstein (na tzv. „Schlossplan") Úpravna textilu v Benešově Novém Městě (Neustadt), budoucí Benar 01  Úpravna se nacházela v Benešově (bělidlo, barevna, mandl atd.

Poslední benešovský provazník Josef Fiedler

Provazník Josef Fiedler měl sídlo na náměstí v domě č.p. 7 (ve třicátých letech 20.st. zde byl i obchod s rybami). Byl jedním z posledních zástupců prastarého řemesla provaznictví nejen v Benešově nad Ploučnicí, ale i v širokém okolí a díky své dobré práci byl znám i daleko v alpských zemích. Býti provazníkem, to byla především velmi namáhavá ruční práce. A pan Fiedler, díky svému umu, zvládnul v podstatě veškerý představitelný sortiment - od šňůr na prádlo až po horolezecká lana. Od vchodových dveří domu až k zadnímu nároží zahrady vedla jakási dálnice z různých lan. Tenhle asi 50 metrů dlouhý prostor byl plný konopných provázků, které musely být po této dráze několikrát zpětně omotány. A z těchto šňůr se pak dále vytvářely provazy. Při výrobě provazů pomáhal panu Fiedlerovi i jeho syn Franz, který se hodil především na otáčení kol napojených na převody. S delšími provazy se muselo jít až k Dolním Habarticím do prostoru poblíž Bendelovy pily. Tam bylo k dispozici zhr