Benešov po požáru |
Velký požár města (20. 5. 1863) je obsáhle popsán v knize. Některé věci se tam však nevešly a byla by škoda kdyby upadly v zapomnění.
Hned po hostinci Zum schwarzen Ross (Slovany) začala hořet barevna v Mariánské (Žižkova) ulici naproti hospodě Wiliho Schtörcha. Požár si vyžádal i své oběti. Manželka perníkáře Lühneho v Poštovní ulici (dnes Krátká) se již nemohla dostat z hořící ulice, a tak přeskočila tehdy ještě vysokou hradbu dolů do hradebního příkopu (Dvořákova ulice – Wallstrasse). Následoval krvavý pád. Nebožačka již nebyla nalezena. V Kostelní ulici v domě (lidové pojmenování U Simmelů) vedle perníkáře Hegenbartha (č.p. 71) chtěla jedna paní ukrýt některé své věci do sklepa. Po požáru ji našli ve sklepě udušenou. Na náměstí zůstal ušetřen jen dům patřící tehdy měšťanovi Rehnovi (č. p. 15). Tradovalo se, že ihned po vzniku požáru sňal Rehne ze zdi kříž a pobíhal s ním před domem sem a tam. Svého počínání zanechal, až když musel ustoupit velkému žáru.
Benešovské náměstí po velkém požáru na dobové kresbě |
Rohový dům na náměstí č. p. 12 byl již tehdy postaven bytelně a tak mu vyhořelo jen horní patro a měl poškozené krovy. Z dnešního Hotelu Jelen, tehdy patřícího MUDr. Hegenbarthovi, zbyly jen sklepy. Na radnici shořelo první patro a krovy. Na kapli u kostela shořela šindelová střecha a na Horním zámku byly poškozeny věžičky. Z domu vinárníka (Weinhaus Lorenz) zbyly jen obvodové zdi. Vyhořelá městská kovárna v Kamenické (Palackého) ulici již nebyla nikdy obnovena. Část pozemku byla použita k rozšíření silnice a zbytek připadl k domu Lukáše Hegenbartha, kde byla ještě jedna kovárna.
Rohový dům na náměstí č. p. 9 (bývalá lékárna) již nemohl být znovu postaven ve své bývalé velikosti, protože silnice tam byla tak úzká, že plně naložená fůra sena se třela z obou stran o domy. Bývalé městské lázně ustoupily měšťanským domům rodiny Wernerovy a Preissovy (č. p. 120 a 121)
Komentáře
Okomentovat