Západní část města s Trčkovou branou
Na náměstí na rohu Děčínské ulice stával výstavní dům, nazývaný až do roku 1619 starou radnicí. Sídlil tam i soudce (dnešní č. p. 17). Soudce býval volen z občanů. Benešovští za něj museli platit tzv. stříbrný úrok. Roku 1490 se podařilo měšťanům tuto starostovnu koupit se všemi právy. Pozemky, které patřily k domu, bývaly velké - od pravého břehu Ploučnice až k Jedlce. K domu ještě patřila vedle stojící sladovna a drábovna (vězení s mučírnou). Za městskou zdí stával městský špitál (dnes č. p. 24), thunovská prádelna, dům městského sedláka, 20 městských sýpek a dům pohodného.
Za nějaký čas prodalo město pozemky ke stavebním účelům a vznikla Děčínská ulice. V letech 1619 – 1730 je bývalá starostovna nazývána Tuttiovým domem. Město jej prodalo rodině Tutte. Poslední Tutte byl řezník (zemřel 1642). V místech dnešní zámecké zahrady Dolního zámku býval les, který sahal až k hradbám. Hrabě Clary – Aldringen tam nechal srovnat příkop a vytvořit park.
Děčínská brána nesla letopočet 1512 a do tehdejší podoby ji nechal zhotovit Mikuláš Trčka z Lípy. Věž měla výšku 20 loktů. Přízemí se zavíralo ze strany náměstí dřevěnou brankou a z vnějšku padacím mostem. Salhausenové most odstranili a vybudovali trvalý přechod. Při stavbě silnice v roce 1840 byly nalezeny zbytky zdiva brány. V prvním poschodí byla městská zbrojnice a nad ní, v dřevěné části, bývalo obydlí strážného. Dne 12. února 1715 shodila velká bouře střechu a poškodila krov. Z toho důvodu byla brána zbourána. Na jejím místě se po čase objevily dva pilíře spojené klenutím se znakem Claryů.
Komentáře
Okomentovat