K vánočním svátkům patří stromeček, purpura, svařené víno, ryba, ale hlavně betlémy a jesličky. Krásný zvyk zdobit stromeček se rozšířil až kolem roku 1800.V Jílovém je vánoční stromeček doložen již v roce 1647. Odtud se rozšířil po celém okrese.
Severočeské betlémy představují významnou část historie tohoto zvyku na našem území. Centrem výroby bylo Šluknovsko a Litvínovsko. Nejranější údaje o výrobě v našem regionu pocházej též z období kolem roku 1800. Nejstarší benešovské jesličky bohužel shořely při velkém požáru v roce 1863. Betlém nebo jesličky bývaly v minulosti téměř v každém domě. Bývaly většinou poměrně jednoduché a jejich stavba zabrala kolem půl hodiny. Základní deska se umisťovala do výše očí. Poté byla pokryta trnkou, ze které se vytvořila hora, která se pak pokryla mechem. Poté se rozestavěly figurky a další prvky. Většinou byly z papíru. Dochovaly se však některé z doby před požárem města a ty byly dřevěné. Na obrázku si můžete prohlédnout mechanický betlém amatérského výrobce, vrchního policejního strážmistra a občana Benešova, Ignaze Tietzeho z Husovy ulice.
|
Mechanický betlém amatérského výrobce, vrchního policejního strážmistra Ignaze Tietzeho |
Dochované staré jesličky a betlémy bývaly umístěny v benešovském muzeu. Pořádaly se i výstavy. Jedna z největších se konala 6. až 8. prosince 1936 u Černého koně (Na Slovanech).
|
Jesličky z benešovského kostela NANEBEVZETÍ PANNY MARIE |
|
Jesličky z benešovského kostela NANEBEVZETÍ PANNY MARIE |
Komentáře
Okomentovat