Při slavnosti Nejsvětější trojice byla Papírová kaple (Kaple Nejsvětější trojice) obklopená vysokými stromy otevřena již několik dní před svátkem. Byly vyčištěny lavice a ozdoben oltář. Kazatelna byla umístěna před kaplí a ozdobena jasmínovými věnečky. V den svátku Nejsvětější trojice přišel dopoledne farář, učitel Puschmann, s kostelním sborem a muzikantský soubor. Vše bylo slavnostní. Děvčata byla převážně v bílých šatech se stuhou ve vlasech. Po slavnostní mši byli účastníci zváni na oběd do Redlichova hostince (poslední ředitelství a.s. Benar) nebo do hotelu Zum Paradies (Pražák). Kaple Nejsvětější trojice byla otevřena až do večera. Hodně účastníků se ponořilo do rozjímání. V pozdním odpoledni přišel farář ještě jednou a vykonal večerní požehnání. Tím byla slavnost ukončena.
Dalším svátkem byl Svátek Božího těla (Fronleichstag). O Božím těle doprovázel procesí zvuk kostelních zvonů. Na počátku procesí byl nesen benešovský kostelní prapor. Malá děvčata zdobila cestu sypáním květin. Ministranté nesli daleko viditelný kříž. Následoval baldachýn, pod nímž šel biskupský notář. Děkan Karel Soukup nesl Nejsvětější svátost oltářní. Nalevo a napravo od něj šel katecheta páter Langer a farář Schebora. Za nimi šli kaplani, následovala děvčata po prvním svatém příjímání s liliemi v rukách, která lemovala baldachýn. Organizačním vedoucím býval katecheta Dr. Ludwig Soukup. Procesí se samozřejmě zúčastňoval starosta s radními, místní honarace, ostrostřelci a další spolky, učitelský sbor a žáci všech škol, církevní pěvecký sbor a městský hudební sbor. Procesí bývalo nekonečné. Čtyři oltáře slavnostně zdobené břízkami a jasmíny byly obleženy poutníky, kteří se modlili. Konečné požehnání se konalo v benešovském kostele. Te Deum laudamus.
|
Kaple Nejsvětější trojice. |
Čtyři dny před svátkem Božího těla se konalo procesí Slavnostního slibu, kdy byla vzdávána čest Nejsvětější trojici. Slavnostní ráz dávali celé akci děvčata v bílém, chlapci se svíčkami, ministranti a kaplan Weigel. Benešovský kostelní sbor a jednotka hasičského sboru. Až do roku 1945 se o kapli Nejsvětější trojice starala rodina Redlichova, majitelé hostince Frohschenke. Po válce byla kaple několikrát vyrabována, používána jako sušárna na prádlo atd.
|
Vlevo katecheta Waidl, vpravo děkan Karel Soukup |
|
Hrobka děkana Soukupna na benešovském hřbitově. |
|
Kostel Narození Panny Marie v Benešově nad Ploučnicí |
Komentáře
Okomentovat